Recliners
-
WhipLash PC6320413 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Refined relaxation, reimagined for the modern home. This power recliner combines premium comfort with smart features like built-in storage arms, USB charging and cup holders. One-touch reclining and an adjustable headrest let you find your perfect position, while luxurious heat and massage functions melt away the day's stress. And for an added dose of style, it's wrapped in a two-tone upholstery that pairs soft textured fabric with coordinating faux leather.
$969.95
$1,659.95
Save $690.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | WhipLash |
| Motion Type | Power |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Sisal |
| Material | Fabric/Leather Look |
| Manufacturer Material |
• Inside Back and Chaise Seat: 100% polyester • All other parts: 98% polyester and 2% polyurethane |
| Additional Information |
• One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Zero wall recliner design requires minimal space between wall and chair back • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester and faux leather upholstery • Lumbar heat with three levels of intensity: Hi, Med and Low • Auto shut off after approximately 20 minutes • Lumbar massage with three stages: Steady, Wave and Pulse • Storage armrests with 2 cup holders • Power cord included; UL Listed |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Height | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Depth | 39 inch(es) / 99.06 cm |
| Weight | 136 lb(s) / 61.69 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Height | 28 inch(es) / 71.12 cm |
| Depth | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Weight | 141.01 lb(s) / 63.96 kg |
| Volume | 22.7 cu. ft. / 0.64 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052926187 |
-
$2,449.95
Save $1,020.00
$1,429.95
Mahoney 31005S3 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this sleeper sectional with chaise invites + More
-
Whether your vision is clean and contemporary or cozy modern farmhouse, this sectional in a stone-tone + More
-
$2,769.95
Save $1,160.00
$1,609.95
VonRyan U1040015 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Get ready to indulge in pure bliss. With this power reclining sofa, you'll experience unparalleled comfort as + More
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this loveseat invites you to say hello to + More
-
Effortlessly stylish, indulgently comfortable. This oversized chair encourages everyday relaxation with + More
-
Classic, contemporary and cozy. With this ottoman, relaxing in style is made easy. It takes a warm and + More
-
Work an ultra-cool look with this accent chair. A linear metal frame in a bronze-tone finish lets your love + More
-
Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its warm finish and plank-style + More
-
$2,349.95
Save $980.00
$1,369.95
WhipLash PC6320415 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Refined relaxation, reimagined for the modern home. This power reclining sofa combines premium comfort with + More
-
$2,279.95
Save $950.00
$1,329.95
WhipLash PC6320418 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Refined relaxation, reimagined for the modern home. This power reclining loveseat combines premium comfort + More
